przewóz zwłok z zagranicy

Formalności przed pogrzebem

Śmierć bliskiej osoby to dla każdego z nas bardzo przykre przeżycie. W takiej sytuacji bardzo często nie mamy głowy do dopełniania formalności, a musimy to zrobić, aby można było przygotować uroczystość pogrzebową.

Od czego zacząć?
Kluczowym dokumentem, który pozwoli nam zorganizować pogrzeb jest karta zgonu, którą wydaje lekarz. W przypadku, gdy śmierć nastąpiła nagle na przykład wskutek przestępstwa czy wypadku, lekarz może odmówić wydania takiego dokumentu. Kolejnym krokiem jest akt zgonu, który otrzymamy po wizycie w odpowiednim urzędzie stanu cywilnego. Zgłoszenia powinna dokonać rodzina lub osoby, które były świadkami zgonu danej osoby. Gdy śmierć nastąpiła w szpitalu ten obowiązek przejmuje szpital.

Zakład pogrzebowy
Jeżeli konieczny jest przewóz zwłok z zagranicy, należy znaleźć odpowiedni zakład pogrzebowy, który ma w ofercie takie usługi. W dzisiejszych czasach coraz więcej firm oferuje międzynarodowy transport zmarłych, do tego dopełniają za nas wszelkich związanych z tym formalności. Każda firma może mieć inny zakres usług, najlepiej, żeby działała kompleksowo tzn. pomogła w przygotowaniu uroczystości, zajęła się kremacją, jeżeli taka była wola zmarłego czy rodziny, pomogła w doborze trumny/urny, kwiatów itp.

Zasiłek pogrzebowy
Warto też pamiętać, że możemy ubiegać się o zasiłek pogrzebowy od ZUS-u, przysługuje on najbliższej rodzinie, która pokryła koszty pogrzebu. Jego wysokość wynosi około 4 tys. złotych. Możemy otrzymać też odprawę pośmiertną, jeżeli zmarły był zatrudniony.

Zobacz też: Przewóz zwłok z zagranicy |epitafium-przewozy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *